آدرس

سمنان – بلوارعلم وصنعت– میدان استاندارد – صندوق پستی ۳۵۱۴۴

تلفن

33442112-8 023

ایمیل

info@shefahospital.com

جستجو

عبارت مورد نظر را در کادر زیر وارد کنید

جستجو
ارسال پیام
برگ نخست
برداشتن توده حجیم شکمی در بیمارستان شفا

تهیه کننده: دکتر فاطمه کرم الدین ( متخصص زنان و زایمان )

شرح حال بیمار :
بیمار خانم 52 ساله  که دارای 3 فرزند میباشد که قاعدگی منظم دارد  به علت درد شکم و بزرگی شکم  بستری شد که در معاینه شکم ، توده تا حد اپی گاستر  میباشد بیمار  آنمی و ایکترنداشت ، خونریزی غیر طبیعی نداشت ، علائم گوارشی و ادراری هم نداشت ، در سونوگرافی و سی تی اسکن توده به سایز 180 در 190 میلیمتر که همه فضای لگن را اشغال کرده است کاندید جراحی شد .هماتوکریت اولیه بیمار 39 ، آزمایشات کبدی و انعقادی نرمال است و تومور مارکرها جهت بیمار فرستاده شد و بیمار لاپاراتومی شد که یک رحم میوماتوبسیار بزرگ تا حد اپیکاستر به وزن حدودا 7 کیلوگرم داشت که به طور کامل برداشته شد و هیسترکتومی کامل توسط خانم دکتر فاطمه کرم الدین و آقای دکتر عبدالرضا نیک اعتقاد انجام شد .و تجسس داخل شکم از نظر غدد لنفاوی و کبد وطحال انجام شد علائمی دال بر بد خیمی وجود نداشت .و جواب پاتولوژی Leiomyomata گزارش شده است .

عمل توده حجیم شکمی

میوم : تومور خوش خیم از عضلات صاف و مقادیر متغییری از بافت همبند فیبروز  است .
میوم شایع ترین تومور رحمی و لگنی خانم ها است و شایع ترین اندیکاسیون هیسترکتومی می باشد . و مسئول حدود یک سوم تمام موارد بستری در بخش زنان است .وقوع آن قبل از 30 سالگی بوده ولی چه در سیاه پوستان و سفید پوستان زیر 20 سال بعید است .
شیوع آن در سیاه پوستان بیشتر است ( عامل نژاد ) ،و عوامل ژنتیکی هم در رشد میوم رحمی موثرند .
مهمترین ریسک فاکتور رشد میوم هورمون استروژن است بطوری که در حاملگی رشد میکند و در یائسگی رشدش متوقف میشود . (  مگر تومور تخمدانی ترشح استروژن داشته باشد )
خانمهایی که زایمان نکرده اند  ریسک بیشتری از گسترش میوم رحمی را دارند .
مصرف قرص جلوگیری از بارداری با دوز بالای استروژن باعث افزایش واضحی در  رشد  میوم میشود ولی با مصرف قرصlowdose   احتمال ظهور میوم کمتر می شود .
افزایش رشد میوم در حاملگی به علت ارتباط استروژن و پروژسترون با رشد میوم است و افزایش جریان خون در حاملگی باعث افزایش رشد میوم میشود و تراکم    گیرنده    استروژن در میومترمیوم بسیار بیشتر از میومتر ساده است .
میوم ها ممکن است منفرد و یا متعدد باشند ولی اکثرا متعدد و بیشتر در جسم رحم هستند تا سرویکس ، و بطور نادر در لیگامان گرد هم دیده میشوند.
میوم ها به صورت ساب سروزال – ساب موکوزال – اینترامورال می توانند باشند .
میوم تومور تو پری که عضلات و بافت فیبری در آن بصورت کلافه قرار گرفته است و دارای کپسول کاذبی می باشد که در آوردن میوم را ساده می کند .
تغییراتی که در میوم ها رخ میدهد عبارت است از :
1- در میوم  ساب سروزال    بافت  فیبروز    بیشتری است که اگر  منبع    خونی آن کم شود نکروز ایسکمیک رخ دهد و منجر به رسوب کربنات  و فسفات  کلسیم در میوم میشود . و میوم مثل کیست     کلسیفیه میشودکه این تومورکلسیفیه رحم سنگی wombstone  خوانده میشود .
2- تومور ساب موکوزال که عضله صاف بیشتری دارد که ممکن است دچار تغییرات عفونی شود و از واژن خارج شوند و تغییرات  سارکوماتوزی هم در این تومورها شایع تر است .
3- تغییرات کیستیک در میوم ( تغییرات دژنرسانس هیالن  ) که میوم تبدیل به   حفرات کیستیک پر از مایع شفاف  ومواد ژلاتینی میشود .
4- گاهی تغییرات دژنرسانس قرمز(carneous )  در میوم بخصوص در حاملگی رخ میدهد که به علت کم شدن خون رسانی به یک تومور در حال رشد سریع است که ترومبوز و نشت خون به داخل میوم مسئول تغییر رنگ میوم به رنگ قرمز است .
گاهی میوم ها ساب سروز پایه دار  آنقدر بزرگ میشود که رگهای خونی آن نمی توانند خونرسانی داشته باشند و برای حفظ بافت میوم از نکروز کامل ایسکمیک امنتوم  بر سطح   پریتوان آن میوم می چسبد و به آن خون میدهد و نهایتا پایه میوم حذف میشودو میوم از سطح رحم جدا میشود و داخل شکم سرگردان میشود .
دژنرسانس چربی در میوم که با رسوب چربی واقعی  فیبرولیپوم  ایجاد میشود .
مهمترین و نادر ترین تغییر میوم دژنرسانس سارکوماتوز است که شیوع 1/0 درصد است که اکثرا پس از جواب پاتولوژی ، و ندرتا در حین عمل تشخیص داده میشود .
مشخصات بالینی میوم رحمی :
1- اکثر میوم ها بدون علامت هستند که میوم کوچک بدون علامت هر 12-6 ماه با معاینه لگنی یا در صورت لزوم با سونوگرافی تحت نظر گرفته میشوند .
روشهای تشخیص میوم و رشد آن :
معاینه لگنی که 80-70 درصد میوم بدون علامت هستند در طی معاینه لگنی مشخص میشوند و برای رشد  و تشخیص نیاز به سونوگرافی – رادیوگرافی شکم و لگن (الگوی  کلسیفیکاسیون    خاص دارد )– سیتی اسکن شکم و لگن  -– MRI دارند ( در 5% موارد که تشخیص میوم با سیتی اسکن داده شده  در موقع عمل تومور تخمدان بوده است مراحل بعدی تشخیص با لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی است .
درمان میوم  بدون علامت: بر حسب سن بیمار و تقاضای باروری و خطر بد خیمی   میباشد .
درمان طبی با GNRHAGO  است و درمان جراحی بسته به وضعیت بیمار میومکتومی یا هیسترکتومی می باشد .
سایز تومور  تنها اندیکاسیون عمل میوم بدون علامت نیست ، محل تومور مهمتر از سایز تومور است .
اگر میوم در کورنه آ یا جدار طرفی رحم است که آناتومی را بهم زده و احتمال خطا در تشخیص سریع تومور تخمدانی بالا میرود در این موارد باید هر گونه اقدامی برای تشخیصی انجام گردد .
تومورهایی  که سایز رحم بالای 12 هفته بارداری   است صرف نظر از علامت دار بودن و نبودن کاندید جراحی هستند به علل ذیل :
1- ریسک بد خیمی در اینها  بیشتر است
2- اجازه معاینه تخمدان را نمیدهند.
3- تومورهای بزرگتر جراحی مشکل تری دارند .
4- صدمه فشاری  روی ارگانهای اطراف ایجاد میکنند.
5- احتمال باروری با جراحی میوم کوچکتر بیشتر میشود
6- احتمال بزرگی میوم با HRT پس از  یائسگیوود دارد .
در زنان یائسه میوم بدون علامت را جراحی نمی کنند ( به علت پسرفت میوم در یائسگی ) مگر اینکه شک به بدخیمی داشته باشند و اگر علامت دار شدند تمامی اقدامات تشخیصی مانند پاپ اسمیر –بررسی سرویکس  با      کولپوسکوپ و سونوی لگنی واژینال و کورتاژ تشخیصی و هیسترکتومی انجام شود و اگر عللی پیدا نشد برای این علامت بیمار، باید رحم خارج گردد .
2- کمتر از 50% بیماران دچار میوم علامت دار میشوند که  خونریزی غیر عادی در یک سوم اینها دیده میشود که پریود شدید  و طولانی و منومتروراژی پیدا میکنند و حتی بعضی بیماران با قاعدگی طبیعی دچار فقر آهن میشوند زیرا متوجه شدت خونریزی قاعدگی خود نمیشوند .
در دوران یائسگی اگر میوم افزایش رشد با  خونریزی غیر طبیعی داشته باشد نشانه مهمی برای بدخیمی است که سریع باید جراحی شود .
3- علامت دیگر میوم علائم فشاری به احشاء لگنی است به مثانه  که بیمار دچار تکرر ادرار یا بی اختیاری و یا احتباس ادراری دیده میشود
فشار بر حالب ها و انسداد ادراری  و اورمی  و خطر عفونت کلیوی
علائم انسداد گوارشی و یبوست
4- درد لگنی ودیس  پارونی در یک سوم موارد است به علت   دژسانس هیالن  میوم وتورشن میوم   ساب سروز پدانکوله  است
5- تغییر شکل شکم که تومورهای بزرگ منجر به بزرگی شکم و تغییر شکل میشود
رشد سریع میوم با حاملگی ویا با مصرف قرصهای  ضد بارداری  است ولی در یائسگی دال بر بدخیمی است که به علت تومور مترشحه استروژن از تخمدان هم میتواند باشد.
رشد سریع میوم بخصوص پس از یائسگی اندیکاسیون جراحی است حتی اگر علامت دار نباشد .
رشد 6 هفته یا بیشتر یک میوم در طی یک سال یا کمتر را رشد سریع می گویند .
تغییر سایز میوم یا سایز کلی رحم بر حسب cm یا گرم بهتر از تخمین بر حسب روش شایع سن بارداری است .
سونوگرافی روشی عینی تر ثبت سایز میوم رحم در ابتدا ی روند رشد آن در صورت لزوم است .
عوارض میوم و حاملگی :
میوم در حاملگی هم   با خطرات   سقط خودبخود ، زایمان زودرس ، مرگ جنین ، دکولمان،     ودرد لگنی( تورشن میوم ) همراه میباشد .
گاه میوم مانع  لیبر و زایمان طبیعی میشود و خطر خونریزی پس از زایمان و هیسترکتومی وجود دارد .
میوم ها به دلایل مختلفی باعث نازایی هم میشوند از   جمله سیکلهای  عدم تخمک گذاری در آنها شایع تر است و به علت تغییر شکل رحم مانع انتقال اسپرم به لوله ها شده وهمچنین در آنها چسبندگی لگنی شایع تر است .
جراحی میوم در اینها بسته به محل میوم و سایز آن و شرایط نازایی دارد .
درمان ها :
1- درمان دارویی که بهترین آن GNRH آگونیست است که حداکثر تا 6 ماه میباشد چرا که بیشتر از آن منجر به از دست دادن   بافت استخوان ترابکولار  ( به علت   کمبود استروژن طولانی ناشی از دارو )میشود .                                                                             
2- میوم اکتومی و هیسترکتومی روشهای واژینال وشکمی که به روش لاپاراسکوپی و لاپاراتومی بسته به سایز تومورو شرایط بیمار دارد انجام میشود .

© 2016 -کلیه حقوق این سایت محفوظ بوده و متعلق به بیمارستان شفا می باشد

طراحی و توسعه فناوری اطلاعات موج نگار کومش می باشد